Przyczyn wycieku z piersi jest wiele. Wydzielina z brodawki sutkowej może pojawić się między innymi na skutek zaburzeń hormonalnych, ciąży, laktacji czy stanów chorobowych w obrębie gruczołu piersiowego. Jej kolor może być dla lekarza cenną wskazówką do postawienia wstępnej diagnozy. Wiele kobiet, które zaobserwowały u siebie wyciek z piersi, zadaje sobie pytanie: czy jest to objaw raka? Odpowiadamy.
Spis treści:
- Wyciek z piersi – jak wygląda?
- Wyciek z piersi – mleczna wydzielina
- Wyciek z piersi – żółta wydzielina
- Wyciek z piersi – przezroczysta lub krwista wydzielina
- Wyciek z piersi – diagnostyka
- Wyciek z piersi – leczenie
- Wyciek z piersi – czy to rak?
- Źródła
Wyciek z piersi – jak wygląda?
Wyciek z piersi to zjawisko, gdy z jednego lub obu gruczołów piersiowych (a dokładnie brodawek sutkowych) samoistnie lub po naciśnięciu wydobywa się treść płynna. Może mieć ona różny kolor (mleczny, krwisty, brązowy, żółty czy przezroczysty) i konsystencję (od wodnistej aż po bardzo gęstą i lepką).
Wyciek z piersi – mleczna wydzielina
Wydzielina z brodawki sutkowej może pojawić się w okresie ciąży. W tym czasie organizm kobiety przechodzi liczne zmiany – również gruczoły piersiowe ulegają przeobrażeniom: stają się większe, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a kanały mleczne aktywują się. Dlatego w okresie ciąży (zwłaszcza pod jej koniec) z brodawek sutkowych może wydobywać się żółto-mleczna wydzielina, zwana siarą.
Wyciek mlecznej wydzieliny z piersi bywa również spowodowany hiperprolaktynemią, która może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. To zaburzenie związane jest z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny (PRL) – hormonu odpowiedzialnego za laktację. Na jego pojawienie się wpływają takie choroby jak np. gruczolak przysadki mózgowej (organu stymulującego produkcję hormonu), choroby endokrynologiczne (np. niedoczynność tarczycy), schorzenia nerek, wątroby itp. Zaburzenia w wydzielaniu prolaktyny mogą być również spowodowane przewlekłym stresem, częstym drażnieniem brodawek sutkowych, dużą aktywnością fizyczną czy zażywaniem niektórych leków.
Biała wydzielina z piersi może pojawić się również u kobiet przed miesiączką lub u młodych dziewcząt w okresie dojrzewania. Jest to zjawisko fizjologiczne, które wprawdzie wymaga konsultacji lekarskiej, ale w większości przypadków nie jest symptomem poważnej choroby.
Wyciek z piersi – żółta wydzielina
Gęsta, żółta wydzielina z piersi może pojawić się u kobiet w okresie okołoporodowym, u których wystąpił ropień połogowy. Przypadłość rozwija się na skutek zatkania przewodu mlecznego – infekcja o podłożu bakteryjnym wywołuje stan zapalny, objawiający się między innymi bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem piersi, podwyższoną temperaturą ciała oraz wydostającą się z brodawki żółtą wydzieliną.
Warto wiedzieć, że pojawienie się wydzieliny może towarzyszyć także ropniowi piersi, który nie jest związany z okresem połogu.
Wyciek z piersi – przezroczysta lub krwista wydzielina
Surowiczy lub podbarwiony krwią wyciek z piersi może świadczyć o poważnym schorzeniu, jakim jest rak piersi. Ale nie tylko. Bywa, że tego typu wydzielina towarzyszy takim patologicznym zmianom jak np. brodawczak wewnątrzprzewodowy (niezłośliwy nowotwór piersi) czy rozstrzenie przewodów wyprowadzających.
Wyciek z piersi – diagnostyka
Wyciek z piersi powinien wzbudzić czujność. Nie zawsze jest jednak objawem groźnego schorzenia, ale pojawienie się wydzieliny z brodawki sutkowej wymaga pogłębionej diagnostyki. W przypadku jej zauważenia należy udać się na wizytę do ginekologa. Lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego pyta o szereg istotnych informacji, które mogą być podstawą do postawienia wstępnej diagnozy. Bardzo ważna dla specjalisty jest informacja, czy kobieta jest w trakcie połogu, czy karmi piersią, czy w obrębie gruczołów piersiowych doszło do urazu. Ginekolog ogląda piersi, sprawdza czy są one powiększone, czerwone, ciepłe, czy w ich obrębie wyczuwalne jest zgrubienie/guzek. W razie wątpliwości ginekolog może zlecić dodatkowe badania, takie jak np.:
- USG piersi,
- mammografię,
- galaktografię (mammografia z podaniem środka kontrastowego),
- biopsję piersi,
- rezonans gruczołu piersiowego i/lub mózgowia,
- badania krwi: stężenie prolaktyny, stężenie TSH.
Wyciek z piersi – leczenie
Leczenie wycieku z piersi zależy od przyczyny, która go wywołuje. W przypadku zaburzeń hormonalnych (hiperprolaktynemia, niedoczynność tarczycy) lekarz zaproponuje farmakoterapię. Zmiany zapalne (np. ropnie piersi) często wymagają zastosowania środków przeciwbólowych oraz antybiotyków. W przypadku choroby nowotworowej lekarz podejmuje decyzję o dalszym leczeniu, uzależnioną od wielkości zmiany, rodzaju i stopnia zaawansowania raka piersi.
Wyciek z piersi – czy to rak?
Wydostająca się z brodawki sutkowej wydzielina nie zawsze oznacza rozwój nowotworu złośliwego. Bardzo istotny jest jej kolor – jak wspomniano wcześniej, przezroczysta lub podbarwiona krwią może być zwiastunem groźnego dla zdrowia i życia raka piersi, ale nie musi. W przypadku zaobserwowania wycieku z piersi należy zachować spokój i umówić się na wizytę do lekarza. Oprócz wydzieliny z brodawki sutkowej, sygnałami alarmowymi, że w piersi może dziać się coś niepokojącego są:
- wyczuwalny guz/zgrubienie w obrębie gruczołu piersiowego,
- powiększenie okolicznych węzłów chłonnych,
- zmiana w wyglądzie brodawki sutkowej (wciągniecie, pomarszczenie),
- ból piersi,
- naciek, zaczerwienienie, owrzodzenie skóry, objaw tzw. pomarańczowej skórki.
Aby szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie gruczołów piersiowych, należy raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie piersi oraz regularnie wykonywać zlecone przez lekarza badania obrazowe.
Źródła:
- Zieliński Jacek, Wycieki z piersi jako problem diagnostyczny i terapeutyczny, online: https://podyplomie.pl/onkologia/37195,wycieki-z-piersi-jako-problem-diagnostyczny-i-terapeutyczny, dostęp: 10.06.2023.
- Zmaczyński Andrzej, Wyciek z brodawki sutkowej – przed okresem, w ciąży, po menopauzie, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/wyciek-z-brodawki-sutkowej-przed-okresem-w-ciazy-po-menopauzie-aa-TZFU-xzqU-GTV4.html, dostęp: 10.06.2023.