Brodawczak wewnątrzprzewodowy piersi, znany również pod potoczną nazwą brodawczak piersi, to najczęściej niegroźna zmiana w obrębie przewodów mlecznych gruczołów piersiowych. Przyczyny jej powstawania nie są do końca znane. Objawy brodawczaka wewnątrzprzewodowego bywają podobne do symptomów, jakie daje rak piersi. Zmianę zwykle usuwa się chirurgicznie.
Spis treści:
- Brodawczak wewnątrzprzewodowy – co to jest?
- Brodawczak złośliwy
- Brodawczak wewnątrzprzewodowy – przyczyny
- Brodawczak wewnątrzprzewodowy – objawy
- Brodawczak wewnątrzprzewodowy – diagnostyka
- Brodawczak wewnątrzprzewodowy – leczenie
- Źródła
Brodawczak wewnątrzprzewodowy – co to jest?
Brodawczak wewnątrzprzewodowy piersi (łac. papilloma intraductale mammae), to dobrze unaczyniony, niezłośliwy nowotwór piersi, a dokładniej mówiąc łagodny rozrost nabłonka wyściełającego przewody mleczne. Nie ma tendencji do naciekania na okoliczne tkanki, nie powoduje przerzutów, w związku z czym zwykle nie zagraża życiu. To wszystko nie oznacza jednak, że zmianę można bagatelizować. Brodawczak piersi bardzo rzadko ulega zezłośliwieniu, ale jest to jednak możliwe. Dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów, mogących świadczyć o zmianie nowotworowej w piersi, należy udać się do lekarza.
Brodawczak piersi najczęściej zlokalizowany jest bezpośrednio za brodawką sutkową albo w przewodach końcowych. Zwykle występuje pojedynczo, choć można również spotkać (najczęściej u młodych kobiet) zmiany wieloogniskowe.
Brodawczaki wewnątrzprzewodowe dzielimy na:
- wewnątrzprzewodową zmianę ogniskową z niewielkim poszerzeniem przewodu lub bez poszerzenia,
- małą zmianę ogniskową częściowo wypełniającą poszerzony przewód,
- dużą zmianę całkowicie wypełniającą poszerzony przewód.
Brodawczak złośliwy
Jak wspomniano wcześniej, brodawczak piersi ma bardzo dobre rokowania i jedynie w rzadkich przypadkach może ulec zezłośliwieniu. Ryzyko rozwinięcia się raka piersi jest większe w przypadku brodawczaków wieloogniskowych (mnogich), które częściej pojawiają się u młodych kobiet. Dlatego bardzo ważne jest skonsultowanie z lekarzem każdej zmiany w obrębie piersi.
Brodawczak wewnątrzprzewodowy – przyczyny
Niestety przyczyny powstawania brodawczaka wewnątrzprzewodowego piersi nie są do końca poznane. Zauważono jednak, że jego pojawienie się najczęściej diagnozowane jest u kobiet w wieku pomiędzy 35. a 55. rokiem życia.
Brodawczak wewnątrzprzewodowy – objawy
Jednym z podstawowych objawów brodawczaka wewnątrzprzewodowego jest samoistny, surowiczy lub podbarwiony krwią (w przypadku urazu naczynia krwionośnego) wyciek z brodawki sutkowej. Jego obecność może zostać wykryta podczas przeprowadzania samobadania piersi – zwykle brodawczak jest wyczuwalny w postaci guzka/zgrubienia, którego rozmiar zazwyczaj nie przekracza 1 cm. Objawom tym może towarzyszyć również (choć rzadko) wciągnięcie brodawki sutkowej.
Brodawczak wewnątrzprzewodowy – diagnostyka
Jak wspomniano wcześniej, jakiekolwiek niepojące zmiany w obrębie piersi trzeba natychmiast skonsultować z lekarzem ginekologiem. Nie należy wpadać w panikę, gdyż większość patologii w gruczołach piersiowych nie stanowi zagrożenia dla życia. Warto jednak wiedzieć, że surowicza lub krwista wydzielina z brodawek sutkowych (charakterystyczna dla brodawczaka piersi) może również zwiastować rozwój bardzo groźnego schorzenia, jakim jest rak piersi.
Podczas wizyty u lekarza, specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem oraz przystępuje do badania przedmiotowego – bada piersi pod kątem wykrycia patologii nie tylko w obrębie brodawki sutkowej, ale całych gruczołów i okolicznych węzłów chłonnych. W celu zdiagnozowania brodawczaka piersi, lekarz może zlecić następujące procedury diagnostyczne:
- mammografię piersi,
- USG piersi,
- galaktografię piersi – mammografię kontrastową, MGR, (badanie obrazowe wykonywane po zaaplikowaniu środka cieniującego do przewodu mlekowego), rentgenowskie badanie obrazowe, wykorzystujące mammografię, niskodawkowy system rentgenowski oraz materiał kontrastowy w celu uzyskania zdjęć – galaktogramów, wnętrza przewodów mlecznych piersi,
- duktoskopię piersi (wziernikowanie dużych przewodów mlecznych przy pomocy fiberoskopu),
- badanie cytologiczne wydzieliny, która wypływa z brodawki sutkowej,
- badanie histopatologiczne usuniętej zmiany.
Brodawczak wewnątrzprzewodowy – leczenie
Leczenie brodawczaka wewnątrzprzewodowego najczęściej polega na jego chirurgicznym usunięciu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Materiał zawsze zostaje przekazany do zakładu patomorfologii celem wykluczenia nowotworu złośliwego.
Źródła:
- Siegel Marilyn J., Marciński Andrzej, Ultrasonografia pediatryczna, Medipage 2012, 200-212, ISBN: 9788361104667.
- Żalińska Agnieszka, Brodawczak piersi, online: https://wylecz.to/ginekologia/brodawczak-piersi/ dostęp: 24.06.2023.
- Fajkis Marcin, Brodawczak wewnątrzprzewodowy, online: https://wylecz.to/ginekologia/brodawczak-wewnatrzprzewodowy/, dostęp: 24.06.2023.