Strona główna » Aktualności » Wizyta olsztyńskich licealistów

Wizyta olsztyńskich licealistów

Już po raz drugi licealiści I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie odwiedzili nasze warszawskie laboratorium patomorfologiczne. Tym razem gościliśmy uczennice i uczniów II klasy o profilu biologiczno-chemicznym.

Podczas wizyty pokazaliśmy młodzieży, jak wyglądają stanowiska i organizacja pracy w laboratorium oraz jaki sprzęt wykorzystywany jest w diagnostyce histopatologicznej. Nasi goście mieli również okazję dowiedzieć się, jak przebiega proces laboratoryjny: od momentu przyjęcia materiału do badań aż do chwili wydania wyniku.

W Polsce liczba patomorfologów jest nadal niewielka (nieco ponad 400 specjalistów) i zdecydowanie nie odpowiada zapotrzebowaniu na ich usługi. W tym roku jedynie 10 lekarzy zdecydowało się na wybór specjalizacji jaką jest patomorfologia. Dlatego staramy się zachęcać licealistów do rozpoczęcia nauki na studiach medycznych, a potem do podjęcia specjalizacji z zakresu patomorfologii, która jest niezwykle ważna w procesie diagnostycznym pacjenta i ma niebagatelny wpływ na jego leczenie.